ENGAGE ROTARY, CHANGE LIVES ROTARY INTERNATIONAL
World Marathon Challenge 2013

Historie projektu

Rotary Club Hradec Králové se stal spolupořadatelem Dětského maratonu, jehož hlavním pořadatelem je partnerský Rotary Club z Frodsham Helsby.

Rotary Club Frodsham Helsby začal pořádat World Marathon Challenge (Facebook) v roce 2008 s cílem podpořit organizaci Save the Children, která pomáhá hladovějícím dětem. Spolupráce se Save the Children trvala až do roku 2013. Závodu se účastní týmy dětí do 13 let, které štafetovým způsobem běží maratonskou vzdálenost 42.195 m. Týmy jsou ve složení 15 dívek, 15 chlapců a 1 kapitán (pravidla umožňují mít v týmu 26 – 35 závodníků). Závodníci si předávají štafetový kolík po 200metrových úsecích.

Projekt původně zaměřený na Velkou Británii se brzy rozšířil i do zahraničí a v roce 2012 uspořádal Rotary Club Hradec Králové Dětský maraton dne 16. října 2012 na atletickém stadionu Sokol. V prvním ročníku se zúčastnily 3 školy: ZŠ Sever, ZŠ Štefánikova a ZŠ Štefcova. Českým vítězem se stala ZŠ Štefcova, která časem 2:06:00 obsadila 33. místo mezi 563 týmy z celého světa. První úsek 195 m zahajují učitelé nebo pozvané osobnosti. V Hradci Králové přijal pozvání na zahájení Dětského maratonu hradecký rodák Martin Hosták. Celý závod měl úžasnou atmosféru a děti si skvělou náladu nedaly zkazit ani nepříznivým počasím.

Dětský maraton hradecký Rotary Club v roce 2013 rozšířil i do Pardubic. Závod se uskutečnil dne 23. října 2013 se startem ve 12 hodin opět na atletickém stadionu Sokol. V roce 2013 se v Hradci Králové zúčastnily 4 týmy: k účastníkům z loňska (ZŠ Sever, ZŠ Štefánikova a ZŠ Štefcova) přibyla ZŠ Josefa Gočára. Zároveň se přidaly i 3 školy z Pardubic (ZŠ Benešovo náměstí, ZŠ Bratranců Veverkových a ZŠ Staňkova). Dětský maraton se v Pardubicích běžel na Městském atletickém stadionu, start byl rovněž 23. října 2013 ve 12 hodin.

Rotary Club Hradec Králové tímto děkuje nejenom závodícím dětem, učitelům a ředitelům škol, ale i magistrátům Hradce Králové a Pardubic za podporu při pořádání této akce.